SPZOZ ikona
Portal Pacjenta ikona Portal PacjentaZaloguj się Laboratorium ikona Laboratorium UCZ Szpital ikona UCZ Szpital Tłumacz Migowy Tłumacz Migowyonline
contrast icon font size icon
POZ logo

POZ

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ)

Jest to część systemu opieki zdrowotnej, która zapewnia osobom ubezpieczonym w ramach NFZ kompleksową opiekę nad stanem zdrowia. Świadczenia udzielane są w warunkach ambulatoryjnych, czyli w gabinecie poradni lub przychodni. W uzasadnionych medycznie przypadkach, świadczenia zdrowotne mogą być udzielane także w domu pacjenta. Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje także profilaktyczną opiekę nad dorosłymi i dziećmi, dzięki czemu możemy cały czas kontrolować nasz stan zdrowia.


W wybranej przez nas przychodni, z której usług chcemy korzystać – mamy możliwość wybrania:

koordynuje procesem leczenia oraz w razie wątpliwości w sprawie naszego stanu zdrowia odpowie nam na wszystkie pytania. Dzięki temu możemy w lepszy sposób zadbać o siebie i świadomie podejmować decyzje w dbaniu o swoje zdrowie. Jeśli nasz stan zdrowia wymaga dalszych badań i leczenia, lekarz POZ podejmie decyzję o wystawieniu skierowania nas do dalszych specjalistów, aby jak najlepiej zająć się występującym problemem.

edukuje nas z zakresu chorób, które przechodzimy – jak postępować oraz co robić, aby nie chorować. Świadczy kompleksową pomoc pielęgniarską i wykonuje zalecenia lekarskie. Do jej zadań należy również m.in. wykonywanie zastrzyków, zmiana opatrunków, podawanie leków zleconymi przez lekarza POZ, czy zdejmowanie szwów.

świadczy kompleksową opiekę pielęgnacyjną i ginekologiczną dla kobiet w każdym wieku oraz noworodków do 2 miesiąca życia. Położna POZ nie sprawuje opieki tylko nad kobietami w ciąży lub po porodzie. Do jej pacjentów zaliczają się również osoby, po operacjach ginekologicznych oraz te, które potrzebują jej wyspecjalizowanej pomocy.

Wyboru dokonujemy poprzez:

  • złożenie pisemnej deklaracji u lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej przychodni,
  • złożenie deklaracji przez internet w Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się do serwisu możesz sprawdzić również, do którego lekarza, pielęgniarki, położnej oraz w której przychodni złożyłeś już deklarację.