SPZOZ ikona
Portal Pacjenta ikona Portal PacjentaZaloguj się Laboratorium ikona Laboratorium UCZ Szpital ikona UCZ Szpital Tłumacz Migowy Tłumacz Migowyonline
contrast icon font size icon
Grypa dzieci logo

Program profilaktyki zachorowań na grypę „Grypa dla dzieci”

Grypa, jest to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana wirusem grypy, występująca corocznie i przebiegająca pod postacią ostrej infekcji układu oddechowego.
Przyczyną corocznych, sezonowych wzrostów zachorowań na grypę w okresie jesiennozimowym są wirusy grypy typu A i B. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową przez kontakt bezpośredni lub kontakt ze skażonymi przedmiotami, a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem.

W jaki sposób zakażamy się grypą?
Przekazywanie wirusa pomiędzy ludźmi odbywa się niezmiernie łatwo – wystarczy bowiem przebywanie z osobą zarażoną i obecność wirusa w kropelkach śliny czy wydzieliny z nosa, które łatwo rozprzestrzeniają się podczas kichania czy kasłania. Okres wylęgania trwa od 1 do 4 dni (zwykle 1-2 dni), następnie pojawiają się charakterystyczne objawy. Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg.

Można potwierdzić infekcję grypową szybkimi testami, które posiadają nasze placówki – wykonanie jest całkowicie darmowe.

Program skierowany jest dla dzieci spełniających kryteria:

  • Zamieszkujących na terenie m.st. Warszawy,
  • Mieszczących się w przedziale wiekowym: od 6 do 60 miesiąca życia (wiek potwierdzony na podstawie numeru PESEL),
  • Pozytywnie przechodzącym lekarskie badania kwalifikujące do szczepienia oraz których opiekunowie prawni wyrażą zgodę na udział w programie.

Przychodnie realizujące program:
ul. Romera 4, numer telefonu: 22 643 04 98 lub 22 643 04 99

ul. Na Uboczu 5, numer telefonu: 22 648 84 34

ul. Kajakowa 12, numer telefonu: 22 855 47 37 lub 22 855 47 39

ul. Kłobucka 14, numer telefonu: 506 590 949

 

Formularz uczestnictwa w programie

Ankieta satysfakcji pacjenta

Program finansowany ze środków budżetowych m.st. Warszawy.

        Kompendium informacji o grypie