• 2 lipca 2021

  Dziecko latem

  Czas wakacji - dzieci wyjeżdżają z domu, aby cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem i przygodą. Co zrobić, aby spędziły ten czas bezpiecznie i przyjemnie? Oto kilka rad, na co zwrócić uwagę, aby okres wakacji był dużą przyjemnością.

  Książeczka zdrowia dziecka – należy sprawdzić, czy aktualne są szczepienia, zwłaszcza przeciw tężcowi. Latem dzieci prowadzą bardzo aktywny tryb życia – rower, piłka, deskorolka to przyczyna częstych urazów, skaleczeń, otarć. Każdy lekarz, do którego udacie się Państwo po wypadku, zaleci doszczepienie tężca – warto mieć ten wpis aktualny.

  Alergie – co czwarte dziecko w Polsce ma objawy alergii wziewnej lub pokarmowej. Pamiętajcie Państwo, że truskawki i maliny to owoce drobnopestkowe, które często dają objawy pokrzywki pokarmowej. W Polsce mało jest upraw ekologicznych, gdzie plantatorzy nie używają środków owadobójczych – a te owoce są latem często spożywane nie tylko z powodu walorów smakowych, ale i dlatego, że sezon na nie trwa krótko.

  Pokarmy – uwaga na to, co zjadamy i pijemy! Bardzo ważne jest sprawdzanie terminu ważności pokarmów, które spożywamy. Zatrucia pokarmowe to wakacyjna plaga. Często kończą się pobytem w szpitalu z powodu odwodnienia, zwłaszcza u dzieci do trzeciego roku życia. Niestety, nasi handlowcy nie zawsze przestrzegają zasad prawidłowego transportu i przechowywania. Korzystajcie Państwo z podręcznych lodówek na plaży i chrońcie pożywienie przed słońcem, zwłaszcza kefiry, serki, jogurty i soczki, które nasze dzieci tak lubią. Uwaga na lody – najlepiej kupować je w oryginalnych opakowaniach, bo zatrucia gronkowcowe są bardzo groźne.

  Biegunki – to kolejna plaga podróżnych. Uwaga na Egipt i Tunezję! Pacjenci wracający z tych krajów często przywożą sobie "na pamiątkę" salmonellę. Pamiętajcie Państwo, aby jadąc na urlop do tych krajów wziąć ze sobą probiotyki, które ułatwiają uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, wspomagając funkcjonowanie układu trawiennego i odpornościowego. Woda z kranu absolutnie nie nadaje się na lód do napojów ani do mycia zębów! Należy pić tylko butelkowaną wodę.

  Pogryzienia przez owady - nasze piękne Mazury i Pomorze to okolice komarowo-kleszczowe. Ugryzienia komarów są dla niektórych osób bardzo dokuczliwe. Spotkałam dzieci, które wracając z wakacji, miały po kilkadziesiąt śladów ukąszeń. Jeżeli Państwa dziecko tak reaguje, dajcie mu leki przeciwuczuleniowe, maść do smarowania po ukąszeniu lub preparat, który ma zapobiegać ugryzieniom i odstraszyć komary i inne owady.

  Kleszcze to osobny rozdział. Uważam, że każde dziecko musi być dokładnie obejrzane wieczorem od głowy do stóp. Plaga kleszczy jest ogromna – nawet w naszym Lesie Kabackim. Nie każde ugryzienie kończy się boreliozą, na którą nie mamy szczepionki, a leczenie jest żmudne i kosztowne, ale bądźcie czujni i szybko reagujcie na każdy rumień, bo może świadczyć o początku tej groźnej choroby. Zima była w tym roku śnieżna i mroźna, więc lato będzie słoneczne i gorące. Przygotujcie się Państwo do tych cudownych dwóch miesięcy wakacji tak, aby były dla was i waszych dzieci prawdziwą przyjemnością i miłym wspomnieniem.