• 2 lipca 2021

  DERMATOLOGIA - poradnik wakacyjny

  Okres letni, wyjazdy na łono natury z dziećmi to czas przyjemnego relaksu, ale też wymagający uważniejszej pielęgnacji skóry dziecięcej, zwłaszcza niemowląt i młodszych dzieci oraz nastolatków z trądzikiem młodzieńczym i osób mających znamiona barwnikowe (ciemne pieprzyki), niezależnie od wieku.

  Skóra dziecięca, ze względu na inną budowę niż u dorosłych, łatwiej ulega podrażnieniu, oparzeniom słonecznym, przegrzaniu w fałdach, z tworzeniem się wyprzeń w okolicach "pampersowych". U niemowląt i małych dzieci należy osłaniać główkę i ciało od słońca czapeczką i bawełnianymi ubrankami. Miejsca szczególnie narażone na oparzenia słoneczne (promieniowanie odbite od wody, piasku, a zimą śniegu), takie jak twarz, szyja, dekolt, kark, małżowiny uszne, zabezpieczamy, smarując kilka razy dziennie kosmetykami przeznaczonymi dla dzieci (są specjalnie oznakowane), zawierającymi filtry mineralne przeciw UV ze wskaźnikiem protekcji 30–50+. Wieczorem, po lekkim prysznicu,warto skórę pokryć balsamem lub nawilżającym kremem.

  Cerę trądzikową chronimy filtrem 20 przeciw UV do cery trądzikowej, a jeśli równolegle stosujemy leki zewnętrznie, to smarujemy je na noc, a rano zmywamy, aby zapo- biec fotopodrażnieniu. Osoby, które biorą antybiotyki doustnie, powinny szczególnie zabezpieczać się przed oparzeniem słonecznym ze względu na możliwość wystąpienia permanentnych przebarwień na skórze.

  O tym, które preparaty lecznicze można stosować bezpiecznie w czasie słonecznych dni, powinny informować załączone do nich ulotki lekowe. Jeśli już zdarzy się oparzenie słoneczne I stopnia (rumień), można 3–5 razy posmarować to miejsce hydrocortizonem w kremie (w aptece bez recepty) i preparatem zawierającym panthenol (pianka, aerozol, lekki krem). Oparzenia II stopnia (z pęcherzami) powinien leczyć lekarz.

  Lato to czas ukąszeń przez komary, meszki, gzy, owady błonkoskrzydłe, kleszcze. Najlepiej zabezpieczyć skórę dostępnymi w aptekach środkami odstraszającymi owady, tak zwanymi repelentami. Jeśli powstaną bąble, możemy zastosować: żel o działaniu przeciwalergicznym i przeciwświądowym (np. Fenistil żel, Soventol żel) lub słaby krem sterydowy i okłady z płynu Burowa (Altacetu), a zakażone zadrapania posmarować maścią z antybiotykiem dostępną w aptece bez recepty (np. Multibiotic lub Tribiotic) i szukać fachowej pomocy medycznej. Kleszcza należy usunąć pęsetą, wyciągając go zgodnie z kierunkiem wkłucia (nie smarujemy tłuszczem, nie wykręcamy), i posmarować miejsce wkłucia antybiotykiem w maści, a potem kilka tygodni obserwować, czy nie powstaje w tym miejscu zaczerwienienie, ewentualnie zgłosić się do lekarza (profilaktyka boreliozy).

  Mniejsze rany, otarcia należy umyć, a następnie spryskać środkiem dezynfekującym (np. Octaniseptem lub preparatem Bioconect Silverspray) chroniąc oczy. Znamiona barwnikowe narażone na ekspozycję słoneczną chronimy sztyftem na miejsca wrażliwe przeciw UV 50+, podobnie jak miejsca, gdzie zwykle występuje opryszczka.

  Brodawki wirusowe u dzieci, pospolicie zwane kurzajkami, utrzymujemy w czystości, a złuszczenie ich pozostawiamy specjalistom po powrocie z wakacji. Warto też zabrać na wypoczynek leki przeciwalergiczne, antyhistaminowe drugiej generacji, aby można je było podać osobom uczulonym i szukać fachowej pomocy medycznej.

  Życzę wszystkim milusińskim wspaniałych, słonecznych i zdrowych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do domów.